Son Zamanların En İyi Filmler Listesi

0
© Timothy White Photography

Ne yazalım hangi konudan başlayalım diye düşünürken bir de baktık ki sinema tutkunları en beğenilen filmler listesi için birçok aramada bulunmuş. Biz de 1kitap1film olarak sinemanın en beğenilen filmleri yazısıyla çorbaya tuzunu eklemiş olalım dedik. Yazımızı hazırlarken de öyle çok geriye gitmek yerine son 5 yılda vizyona giren izlemeye değer filmlere odaklanalım istedik.

Bu bahsettiğimiz 5 yıl içerisinde Oscar Ödülü kazananından tutun da gişeyi alt üst edene, muhteşem denebilecek filmler izleyici karşısına çıktı. Ancak öyle filmler var ki henüz seyretmemiş olanları pişman edebilecek türde.

Sinemanın büyülü dünyası kimi için büyük bir tutkuyken kimi için de zaman geçirmek için bir aktivite. Bakış açısı her ne olursa olsun sinema izleyicileri bambaşka çağlara, görülmemiş güzellikte olan yerlere götürmekte ve hatta bazen aklımızı oracıkta bıraktırabilmektedir. Defalarca izlesekde, repliklerini ezberlesek de yine aynı tadı alabiliyorsak işte o film en beğenilen filmlerdendir. Sinema dünyasının bu uzun tarihinde bu tarzdaki filmler ne yazmakla ne de saymakla biter. Bu yüzden son 5 yıla damga vuran en beğenilen filmler listesini bir araya getirdik.

EN BEĞENİLEN FİLMLER

YER ÇEKİMİ / GRAVITY – 2013 | IMDb: 7.8

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nın da yönetmen koltuğunda oturan isim Alfonso Cuarón’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, 7 dalda Oscar Ödülü kazandı. En iyi uzay filmleri arasında gösterilen Gravity, uzayın ürkütücü derinliğini büyüleyici bir teknolojiyle işliyor. Korkunun ve beraberinde gelen paniği izleyiciye derinden hissettiren film uzay temalı filmler arasında en beğenilen filmlerden oluyor.

THE HATEFUL EIGHT – 2015 | IMDb: 7.8

Kamera arkasında Quentin Tarantino varsa öncelikle kafanızı tamamen boşaltmanız, gerçek dünyadan tamamen uzaklaşmanız ve tamamiyle kendinizi bu büyülü dünyaya kaptırmanız gerek. Film, en iyi kış filmleri listesi yapılmış olsa ilk üç sıraya girecek cinste bir yapım. Öyle ki filmde kullanılan kostümler, muhteşem çekim açıları ve önemli oyuncuların bir araya gelmesi onu diğer yapımlardan bir adım öne çıkarıyor. The Hateful Eight, Wyoming bölgesinde zorlu kış şartları nedeniyle yollarını kaybeden bir suçlu, eski federasyon askeri, bir kelle avcısı ve farklı karakterlerden oluşan 8 kişiyi bir araya getiriyor.

SUICIDE SQUAD: GERÇEK KÖTÜLER / SUICIDE SQUAD – 2016 | IMDb: 6.1

Fury filminin hem yazarı hem yönetmeni olan David Ayer, kötü ama sempatik bu ekibin senaristliğini ve yönetmenliğini yapıyor. En iyi süper kahraman filmleri listesi yapılsa içinde kendine yer bulması muhtemel filmlerden olan Suicide Squad, farklı farklı suçlardan hüküm giymiş, gerçek dünyadan beklentilerini kesmiş bir ekibin dünyayı büyük kötülükten kurtarma operasyonuna odaklanıyor. Kadroda Dead Shot karakteriyle Will Smith, Rick Flagg karakteriyle Joel Kinnaman, Harley Quinn karakteriyle Margot Robbie, Captain Bloomberg karakteriyle Jai Courtney, Enchantress karakteriyle Cara Delevingne, Katana karakteriyle Karen Fukuhara, Killer Corc karakteriyle Adewele Akinnuoye-Agbaje, El Diablo karakteriyle Jay Hernandez, Slipknot karakteriyle Adam Beach, Batman karakteriyle Ben Affleck ve Joker karakteriyle Jared Leto yer alıyor.

STAR WARS: THE FORCE AWAKENS – 2015 | IMDb: 8

.J. Abrams direksiyonda Daisy Ridley, John Boyega, Ocar Isaac co-pilot ve uçuş hazır. En iyi filmler listesinin zirvesi olarak konumlandırılabilecek olan yapım, Star Wars serüveninin 40 yıl sonra hala o heyecanı ve görkemli sahneleriyle izleyiciyle buluştu. Korkutucu bir bütçe, kusursuz görsel efektler ve özenle hazırlanan kostümlerle Asilerle karanlık tarafın bitmeyen mücadelesi bir araya gelince izleme zevki yüksek bir film ortaya çıktı.

FURY – 2014 | IMDb: 7.6

Evet, geçmiş yıllarda sinema tutkunlarının hafızalarında yer eden savaş türünde filmler çekildi. Onlardan biri de kesinlikle en iyi savaş filmleri listelerinin içerisinde bulunması gereken Fury. David Ayer’in hem yazdığı hem çektiği film savaş ve aksiyon türünün en önemli örneklerinden. Brad Pitt, Shia La Beouf ve Logan Lerman gibi isimleri bir araya getiren yapım, 2. Dünya Savaşı’nın son günlerini beyaz perdeye taşıyor. 5 kişilik bir timin son görevlerini yerine getirme gayelerine odaklanıyor.

SINIRSIZLAR KULÜBÜ / DALLAS BUYERS CLUB – 2013 | IMDb: 8

Matthew McConaughey ile Jared Leto’nun bir araya geldiği filmi izlediğinizde bir ödüle layık görüldüğünü düşüneceksiniz. Aslında düşündüğünüz ödül çoktan verildi Dallas Buyers Club, 86 Oscar Ödülleri’nde hikayenin ve oyunculukların meyvesini aldı. Ryan isimli AIDS’li bir transseksüel karaktere hayat veren Jared Leto, zarif ve asaletli bir bedene bürünebilmek için 20 kilo verdi. Film, Ron Woodroof’un yaşanmış hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

LES MISERABLES – 2012 | IMDb: 7.6

Ülkemizde Sefiller ismiyle vizyona giren film Victor Hugo’nun 1862 senesinde yayımlanan romanından esinlenerek ortaya çıkan müzikalden uyarlandı. Belediye başkanlığı yapan ve fabrika sahibi olan eski mahkumlardan Jean Valjean’ın hikayesine odaklanan film izleyiciyi 19. Yüzyıl Fransa’sına götürüyor. Sefiller, en iyi filmler listesinin olmazsa olmazlarından.

MAD MAX: FURY ROAD – 2015 | IMBb: 8.1

Kamera arkasında çılgın yönetmen George Miller, efsanevi Max karakterine hayat veren Tom Hardy, Furiosa’yı canlandıran Charlize Theron, Nicholas Hoult ile birlikte karşınızda çılgın bir film. Yılının en çok konuşulan filmlerinden olan Mad Max: Fury Road, en iyi post-apokaliptik filmler listesinde ilk 10’un içinde yer alır. %80’lik kısmı görsel efektler olmadan tamamiyle gerçek sahneler olarak çekilen yapım, post-apokaliptik dönem sonrası Avustralya’sında geçiyor. Tüm kıtayı etkileyen kötü hükümdara baş kaldıran Furiosa ve bu zorlu yolda yanında olan Max’in büyüleyici macerasına odaklanıyor.

SAUL’UN OĞLU / SON OF SAUL – 2013 | IMDb: 7.5

Film, Nazilerin toplama kampında zorla iş yaptırılan Yahudi esir Saul’un kamptaki iki gününü anlatıyor. Géza Röhrig tarafından canlandırılan Saul, ölülerin yıkandığı imha fırınında oğluna benzettiği bir çocuğun cesedini görür ve yakılmaktan kurtarıp usulünce toprağa vermek istemektedir. Film, 2016 yılında düzenlenen 88. Oscar Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazandı.

12 YILLIK ESARET / 12 YEARS A SLAVE – 2012 | IMBb: 8.1

Chivetel Ejiofor’un başrolde Solomon Northup karakterine hayat verdiği filmi, ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listeniz varsa oraya kesinlikle sığdırmanız gerekiyor. Steve McQueen tarafından çekilen yapım, görkemli bir hayat yaşayan ve kaçırılıp köle olarak satılan Solomon’un özgürlüğe olan inancını ve ailesine kavuşma isteğine odaklanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin