Jason Statham’ın En İyi 10 Aksiyon Filmi

0

Aksiyon filmlerinde ne ararsınız? Soluk soluğa izlenen araç takip sahneleri, vurdulu kırdılı göze hitap eden dövüş sahneleri, silahların konuştuğu sahneler ve tabii ki bitmek bilmeyen bir tempo. Aksiyon tarzı filmler için hafızalara kazınan belli başlı isimler olur ve o isimlerin adı geçtiğinde “onun filmi mi kesinlikle izlenir” gibi bir fikir oluşur. Hatta aksiyon filmlerinin izlenebilmesi için bir çok sinema tutkunu IMDb puanı, izleyici yorumları, film kritikleri gibi kriterleri incelerken, çoğunluk için tek kriter Jason Statham oynasın yeter olabiliyor.

Aksiyon filmleri için de Jason Statham o isimlerin başında gelir. Yaptığı işe büyük saygı duyan ve önem veren oyuncu, bürüneceği karakter için ağır vücut antremanları yapar ve karakterin hakkını verir. Hatta tüm sahnelerini dublör kullanmadan çekmeyi tercih eden oyuncu Cehennem Melekleri çekimleri sırasında iki defa ölümden döndü. Biz de işini elinden geldiğince iyi yapan Jason Statham’ın en iyi 10 aksiyon filmini bir araya getirdik.

JASON STATHAM’IN OYNADIĞI FİLMLER – EN İYİ AKSİYON FİLMLERİ

SNATCH / KAPIŞMA – 2000

Guy Richie’nin kamera arkasına geçtiği ikinci film olan Kapışma filmi Jason Statham, Brad Pitt ve Benicio Del Toro gibi usta oyuncuları bir araya getiriyor. Aksiyon ile suç türünün 2000’li yıllarda en önemli örneklerinden olan film İngiltere’de suçla örülü yeraltı dünyasında ortaya çıkan iki hikayeyi ele alıyor. Kapışma filmini henüz izlemediyseniz kesin önerimizdir.

THE ITALIAN JOB / İTALYAN İŞİ – 2003

Kadrosunda Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton ve Jason Statham gibi isimlerin yer ladığı aksiyon ve gerilim türünün güzel örneklerinden olan film 1969 yılındaki filmin yeniden çevrimidir. İtalyan İşi filmi, Charlie Croker’ın liderlik yaptığı çetenin Los Angeles tarihinin en büyük trafik sıkışıklığına sebep olarak büyük altın soygunu planlarını anlatmaktadır.

WAR / SUİKASTÇİ – 2007

Philip G. Atwell tarafından çekilen Jason Statham ve Jet Li’nin başrolde olduğu film, FBI ajanı Jack’in  suikaste kurban giden Tom Lone ve ailesinin intikamını alma hikayesine odaklanıyor. İntikam için karşısındaki suikastçi Rogue yani Jet Li’dir. Aksiyon dolu film Jason Statham’ın izlenilesi filmleri arasında yer alıyor.

THE BANK JOB / BANKA İŞİ – 2008

Banka İşi filmi, Londra’da Baker Street’te bulunan bir bankanın soyulmasını ve ardında yatan kraliyet ailesinin yolsuzluk, cinayet ve seks skandallarını anlatan gerçek hikayeyi ele alıyor. Roger Donaldson tarafından çekilen filmde Jason Statham  Terry Leather karakterine hayat veriyor.

TRANSPORTER 3 / TAŞIYICI 3 – 2008

Oliver Megaton tarafından çekilen aksiyon dolu Taşıyıcı 3, Frank Martin karakterinin bu serideki son filmidir. Jason Statham tarafından canlandırılan Frank Martin, Leonid Vasilev’in kaçırılan kızını Ukrayna’ya götürecektir. Bu taşıma görevi tabii ki kolay olmayacak yol üzerinde türlü zorluklarla karşı karşıya gelecektir.

DEATH RACE / ÖLÜM YARIŞI – 2008

Paul W. S. Anderson yönetmenliğindeki film soluk soluğa izleyeceğiniz dolu dolu aksiyon sahnelerinin olduğu bir yapım. Tyrese Gibson, Joan Allen ve baş karakterimiz Jason Statham’ın yer aldığı film, hapishane yöneticileri tarafından bulunan mahkumların hayatta kalmak için öldürmek ana temalı ölüm yarışını anlatıyor. Ana karakterimiz Jensen Ames otomobil yarışı şampiyonlukları olan bir mahkumdur ve yöneticilerin hedefi olmuştur. Jensen Ames’in iki seçeneği vardır; ya ömrünün sonuna dek hapiste kalacak ya da Frankenstein maskesiyle yarışlara katılıp rakiplerini öldürecek.

THE MECHANIC / MEKANİK – 2011 | MECHANIC: RESURRECTION / SUİKAST – 2016

1972 senesinde çekilen Charles Bronson’un bir kiralık katili canlandırdığı The Mechanic, yönetmen Simon West ve Jason Statham ile yeniden hayat buldu. Film, gözü dönmüş görevine sadık Arthur Bishop’un hikayesini anlatıyor. Filmin ikincisi ülkemizde Suikast ismiyle 2016’da vizyona girdi. Arthur Bishop kötü geçmişinden kurtulmak için her şeyden uzaklaşmıştır. Bir gün sevdiği kadın kaçırılır ve yaşaması için üç imkansız görev verilir. Bishop hayatının aşkını kurtarmak zorundadır.

EXPENDABLES 2 / CEHENNEM MELEKLERİ 2 – 2012

Sylvester Stallone, Jet Li, Dolph Lundgren, Randy Coture, Terry Crews, Bruce Willis ve Jason Statham gibi isimlerin yer aldığı adeta şampiyonlar ligi gibi olan kadrosuyla dikkat çekiyor. Aksiyon filmleri arasında özel bir yeri olan yapım basit bir hesaplaşmadan büyük bir intikam hikayesine odaklanıyor.

PARKER – 2013

Oscar ödüllü sinema adamı Taylor Hackford’ın yönetmenliğini üstlendiği Parker filmi, Jason Statham’ın canlandırdığı Parker’ın soygun yaptıkları ekip arkadaşlarından kazık yemesinden sonra kendi yöntemleriyle intikam alma hikayesine odaklanıyor.

HUMMINGBIRD / ÇILGIN JOE – 2013

Senarist Steven Knight’ın ilk yönetmenlik çalışması olan film, Afganistan’da yaşamış olduğu travmatik geçmişinden kurtulmuş olan Joe’nun yeni hayatına odaklanıyor. Jason Statham’ın başrolde olduğu film Covent Garden’daki zengin bir adamın kimliğine bürünmesinin ardından hamile olan kız arkadaşının öldürülmesi sonrası alınacak büyük intikamı anlatıyor.

EN İYİ JASON STATHAM FİLMLERİ – BONUS

FURIOUS SEVEN / HIZLI VE ÖFKELİ 7 – 2015

James Wan tarafından çekilen uzun soluklu Hızlı ve Öfkeli serisinin yedinci filminde Jason Statham, Luke Evans’ın hayat verdiği Owen Shaw’ın kardeşi Deckard Shaw olarak karşımıza çıkıyor. Karşımıza çıkmasının en başlıca sebebi ise kardeşine zarar verenlerden intikam almak. Aksiyon sahneleriyle her saniyesinden keyif alacağınız filmde Vin Diesel, Dwayne Johnson, Paul Walker, Djimon Hounsou, Tony Jaa, Ronda Rousey, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Ludacris, Elsa Pataky, Kurt Russell gibi isimler yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin