İzlediğinize Pişman Olmayacağınız Ajan Filmleri

Aksiyon ve gerilimin dorukta olduğu film izlemek istiyorsanız ajan filmleri tam da size göre. İzlediğinize pişman olmayacağınız 7 ajan filmini sizler için bir araya getirdik.

1

Gerçek hayatta görme şansımız her ne kadar az olsa da sinema dünyasında binlerce ajanın hayatını anlatan ya da üstlendiği görevi anlatan filmler çekildi. Ajanlar bir kurum ya da kuruluşun aynı zamanda devletlerin görevlendirdiği, bu görevi olabildiğince sessiz ve gizli şekilde icra eden kişilere denir. Bu kişiler ajan filmlerinde Mossad, KGB, MI6 gibi istihbarat örgütlerine bağlı olan bir çok karakterle karşımıza çıktı.

Hikayeleri gereği içerisinde aksiyon ve gerilimi barındıran ajan filmlerinin başını uzun soluklu serisiyle izlediğimiz 007 James Bond çekiyor. Görevleri her ne kadar zor olursa olsun karda yürüyüp izini belli etmeyen, tereyağından kıl çeker gibi ajanları ele aldık. Aşağıda birbirinden farklı hikayelere ve görevlere odaklanan ajan filmleri listesine göz atabilirsiniz.

KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN AJAN FİLMİLERİ

KÖSTEBEK / THE DEPARTED – 2006

Martin Scorsese’nin çektiği Köstebek ajan filmleri arasında kesin izlemeniz gerekenlerden biri. Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Mark Wahlberg ve Jack Nickholson gibi isimlerin yer aldığı film; mafya mücadelesi ve içerisinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı anlatıyor.

YALANLAR ÜSTÜNE / BODY OF LIES – 2008

Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Leonardo DiCaprio, Russell Crowe ve Mark Strong gibi beyaz perdenin önemli isimleri yer alıyor. David Ignatius tarafından yazılan romandan uyarlanan film, CIA için çalışan bir casusun bölgelerinde faaliyet gösteren bir örgüt liderini yakalamak üzerine gerçekleştirilen operasyonları anlatıyor.

SAHTEKARLAR / DUPLICITY – 2009

Başrollerinde Julia Roberts ve Clive Owen’ın yer aldığı yapım, şirketleri dolandırmaya çalışıp başarısız olan iki eski casusun hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Tony Gilroy oturuyor.

GECE VE GÜNDÜZ / KNIGHT AND DAY – 2010

Senaryosu Patrick O’Neill tarafından kaleme alınan James Mangold tarafından yönetilen film, izleyiciye aksiyon ve bol komedi vaat ediyor. Tom Cruise, Cameron Diaz, Peter Sarsgaard, Jordi Molla gibi isimlerin yer aldığı film, basit bir hayat yaşayan kadının bir ajan ile tanışmasından birlikte yaşadıkları macerayı anlatıyor.

AJAN SALT / SALT – 2010

Döneminin en iyi aksiyon yapımlarından biri olarak gösterilen Ajan Salt’ın başrolünde Angelina Jolie, Liev Schreiber, Chiwetel Ejiofor, Daniel Obrychski, August Diehl gibi isimler yer alıyor. Film, CIA ajanı olan Evelyn Salt’ın kendini kanıtlama çabasına odaklanıyor.

KINGSMAN: GİZLİ SERVİS / KINGSMAN: THE SECRET SERVICE – 2014

Colin Firth, Michael Caine, Mark Hamill, Sofia Boutella ve Samuel L. Jackson’ın yer aldığı film Mark Millar ve Dave Gibbons tarafından ortaya çıkarılan çizgi romandan sinemaya uyarlandı. Sürükleyici ajan filmlerinden biri olan Kingsman, emekliye ayrılan bir ajanın çaylak bir casusu eğitmesi ve onunla ilgilenmesi üzerinde ilerliyor.

KOD ADI: U.N.C.L.E / THE MAN FROM U.N.C.L.E – 2015

1960’lı yıllarda soğuk savaş döneminde geçen film, CIA ajanı Solo ve KGB ajan Kuryakin’e odaklanıyor. Hep karşı karşıya çarpışmış bu iki isim uluslararası bir suç örgütünü çökertmek için bir araya gelmeleri üzerinde ilerliyor. Filmde Alicia Vikander, Aermie Hammer ve Henry Cavill yer alıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin