Hapishane Temalı İzlenmesi Gereken Filmler

Aksiyon, suç, gerilim gibi film türlerini barındıran hapishane temalı filmleri bir araya getirelim dedik. İzlemeye değer hapishane türünde film listesi...

1

Yaşamın her alanından farklı hikayeleri odaklanan filmlerin bazıları kurgu bazıları gerçek yaşanmış hikayeden ilham alıyor. Bir çoğumuzun görmediği ve görmek istemeyeceği mekanlardan olan hapishanler aklımızın ucundan geçmeyen hikayelerle dolu. Parmaklıklar ardında yaşananların bazıları kulaktan kulağa ulaşırken bazıları da beyaz perdenin yolunu tutuyor. Filmi çekilen Hapishane konulu filmler de sinema izleyicisinin ayrı ilgisini çekiyor. Hatta izleyicilerin bu ilgisi sosyolojik ve psikolojik araştırmaların da konusu olmuştu.

Beyaz perdeye yansıyan hapishane temalı filmlerin bazıları aksiyon doluyken bazıları ise dram odaklı olabiliyor. En iyi hapishane filmleri olarak bilinen The Green Mile (Yeşil Yol), The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli), Get The Gringo, Escape From Alcatraz’ı bir kenara bırakıp izlememiş olabileceğiniz yapımları bir araya getirmeye çalıştık.

İzlenmesi Gereken Filmler

9STARRED UP / YÜKSEK RİSK – 2013  IMDb: 7.4

Yüksek Risk filmi, Yer Altı Peygamberi’nin ardından sinemaya konu olan en iyi hapishane temalı film olarak gösteriliyor.  Aile sevgisinden yoksun şiddet ve vahşet içinde büyüyen Eric’in babası ile aynı hapise düşmesi ve sonrasına odaklanıyor.

8AMERICAN HISTORY X / GEÇMİŞİN GÖLGESİNDE – 1998 IMDb: 8.5

Bu filmi henüz izlemediyseniz ve vaktiniz varsa izlemenizi öneriyoruz. Tony Kaye imzalı yapım en iyi ırkçılık temalı filmler arasında gösteriliyor. Film, babası zenciler tarafından öldürülen Derek’in kendi içinde doğruları bulmasına ve kardeşine göstermeye çalışmasına odaklanıyor. Derek Vinyard’ın babası zenciler tarafından öldürülmüştür. Neo-Nazi olan Derek, hırsızlık yapan üç zenciyi öldürür ve tutuklanır. Hapishande geçirdiği zaman onun kendini sorgulamasını sağlar ve doğruları görür. Yeni amacı siyahi vatandaşlara düşmanlık besleyen kardeşine doğruları göstermek olacaktır.

7A PROPHET / YERALTI PEYGAMBERİ – 2009  IMDb: 7.9

Cannes Film Festivali ödüllü filmi olan Jackques Audiard tarafından çekilen A Prophet, yaşanmış hikaye filmleri arasında yer alıyor. Fransız yapımı film, 19 yaşında hapise giren Malik El Djebena’nın, okuma yazma bilmemesine rağmen zekasıyla hapisteki çetelerin arasından yükselişini anlatıyor.

6BOUND BY HONOR – 1993 IMDb: 8.0

Teenage Father filmi ile Oscar kazanan Taylor Hackford tarafından çekilen film Jimmy Santiago Baca’nın hayat hikayesinden beyaz perdeye uyarlandı. Film, 1980’li yıllarda hapishanelerde ve Amerika’da ırk çatışmalarının ne boyutta olduğunu gözler önüne sermiştir. Meksikan, siyahi ve beyaz ırkçıların çeteleşme ve çatışmalarını en gerçekçi şekilde uyarlanmıştır. Listemizde yer alan ikinci ırkçılık temalı filmlerdendir.

5FELON / SUÇ ÇIKMAZI – 2008 IMDb: 7.5

Hapishane türünde film arayanlara izlemesini önerdiğim Suç Çıkmazı, evine giren bir adamı öldürme suçundan 3 yıllık hapise atılan adamın yaşadıklarını anlatıyor. Film hapishanede yaşamın zorluklarını, gardiyan ve hapishane müdürünün kötü muamelelerini ve Amerikan adalet sistemini beyaz perdeye aktarıyor.

4PAPILLON / KELEBEK – 1973 IMDb: 8.0

Franklin J. Schaffner tarafından çekilen film hapishane temalı film severlerin yanı sıra tüm izleyicilere hitap eden bir yapıda. Film, Charriere nam-ı diğer Kelebek’in haksız bir biçimde hapise atılması ve yolda tanıştığı Luis ile kaçış maceralarını anlatıyor. Gerçek hikayeli filmler kategorisinde değerlendirilebilecek olan Papillon, Henri Charriere tarafından yazılan hikayeden uyarlandı.

3THE HURRICANE / 16. RAUND – 1999 IMDb: 7.6

Boks filmleri listesi içerisine kesinlikle eklenmesi gereken yapımlardan biri olan 16. Raund, Denzel Washington’un Oscar adaylığı kazandığı en başarılı filmlerinden biridir. Norman Jewison tarafından çekilen film yaşamı hiç ummadığı bir anda yerle bir olan “Kasırga” olarak anılan boksör Rubin Carter’ın gerçek hikayesini anlatıyor. Della Pesca ismindeki ırkçı polis Rubin Carter’ı üç kişiyi öldürmekle suçlar ve ceza evine gönderilir.

2CARANDIRU – 2003 IMDb: 7.6

İzlenmesi gereken filmler listesinin en önemlilerinden biri olan Carandiru, Brezilya Sao Paulo Hapishanesi’nde yaşanan 1992 tarihli isyan hikayesini izleyici karşısına çıkarıyor. Film, 8000 suçlunun bulunduğu hapishanede 14 sene gönüllü çalışan Drauzio Varella tarafından yazılan Carandiru İstasyonu kitabından uyarlandı.

BONUS ***

1PARDON – 2005 IMDb: 8.2

Türk hapishane filmleri listesi yapıldığında zirvede yer alması gereken bir yapımdır Pardon. Usta oyuncu Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş’ın yer aldığı Mert Baykal’ın çektiği film, alakaları olmadığı bir suçtan hapise düşen İbrahim, Muzaffer ve Aydın’ın 6 yıl 5 ay hapis yatması ve suçsuz olduğunun anlaşılmasından sonra serbest bırakılma hikayesini anlatıyor. Türk sinemasının kült filmlerinden olan yapımın konusunun Hasan Ersoylu’nun gerçek hikayesinden sinemaya uyarlandığını da belirteyim.

Sizlerin de beğendiği hapishaneden kaçış filmleri, hapishane komedi filmleri varsa yorumlarda belirtmenizi bekliyorum 🙂

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin