Tüm Zamanların En İyilerinden! Anna Karenina Kitap Yorumu ve Özeti

0

“Yaşadığım hayatı haklı çıkartmak için bütün gücümle çabalamadım mı? Onu sevmeye, kocamı sevmek olanaksız olunca oğlumu sevmeye çalışmadım mı?”

ANNA KARENİNA KİTAP ÖZETİ

Anna Karenina herkesin imrendiği bir hayata sahiptir; aristokrat bir çevreye mensup asil ve güzel bir kadın olmasının yanı sıra yüksek mertebede görevli zengin bir eşi ve taparcasına sevdiği bir oğlu vardır. Tüm bunlar dışarıdan bakıldığında kusursuz bir hayatı resmetsede, sevgisiz ve sıradan evlilik yaşantısı Anna Karenina’nın yüreğinde büyük bir boşluk yaratır. Çünkü o aşka susamış, eksik bir kadındır. Taa ki yakışıklı subay Kont Vronski’yle tanışana kadar…

Aşkın karşı konulmaz gücüne direnen Anna Karenina, sonunda kendini onun büyülü ve bir o kadar da tehlikeli kollarına atar. Fakat bu sıra dışı ilişki Anna’yı her geçen gün büyük bir çıkmaza, dolayısıyla yıkıma doğru sürükleyecektir.

ANNA KARENİNA KİTAP YORUMU

Bir çok yazar ve edebiyat eleştirmeni tarafından tüm zamanların en iyi romanı olarak belirtilen  bir dünya klasiğiyle  karşınızdayım. Dünya klasiklerinin önemli ve sevilen yazarlarından Tolstoy’un bu romanında  kusursuz bir anlatımla “yasak aşk” işlenmekte. Kuşkusuz dünya edebiyatının ölümsüz eserlerinden olan Anna Karenina, günümüzde bir çok kitapta karşımıza çıkmış ve film sektörüde bu inanılmaz esere kayıtsız kalamayarak , Anna Karenina’yı film severlerle de buluşturmuştur.

Photo by Laurie Sparham – © 2012 – Focus Features | Anna Karenina Filmi – Domhnall Gleeson ve Alicia Vikander

Kitapta, Rus aristokrasisine mensup  son derece güzel bir kadın olan Anna, zarafeti ve saygın kişiliği ile herkeste hayranlık uyandırmaktadır. Kocası yüksek bir devlet memuru olan Anna’nın, dışardan kusursuz gözüken hayatı ve evliliği aslında sanıldığı gibi değildir. Anna, monoton evliliğinden dolayı eksik ve sevgisiz bir kadındır.

Anna, ailevi sebeplerden dolayı Moskova’ya gider ve burada Vronski adında yakışıklı, genç bir kontla tanışır. Genç adam ilk görüşte Anna’nın güzelliğinden etkilenir ve bu ilgisini saklamaya gerek duymaz. İlk başlarda kayıtsız davranan Anna, çok geçmeden kendini aşkın kollarına bırakacaktır.

Bana göre eleştirilebilecek bir tarafı olmayan romanda yazarın yarattığı her karakteri psikolojik açıdan incelemesi ve dönemin Rusya’sında  yaşayan aristokrat sınıfın ruhsal bunalımlarını büyük bir gerçekçilikle yansıtıyor olması okuruna tarihsel anlamda bilgiler kazandırıyor olması çok hoş.

Hikaye ağır fakat asla sıkıcı değil, öyle ki zaten çok uzun seneler geçmesine rağmen asla popülerliğini yitirmemesinden de bunu anlayabiliriz. Herkesin okuması gerektiği, en iyi dünya klasiklerinden olduğunu düşündüğüm Anna Karenina; farklı, dokunaklı, acımasız ve son derece gerçekçi.

Değerlendirme
Anna Karenina Kitap Hikayesi
9,5
Anna Karenina Kitap Akıcılık
8
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin