Gerilimin Zirvesi Ritüel (The Ritual) Kitap İncelemesi

Biraz korkayım az da gerileyim diyorsanız Adam Nevill'in kaleme aldığı Ritüel (The Ritual) kitabı aklınızın bir kenarında kalsın. Ödüllü kitap Ritüel, 4 arkadaşın İskandinav ormanlarında yaptıkları vahşi gezinin ardında yaşanacakları anlatıyor.

0

“Kadim bir ruh uyanıyor !”

Üniversite zamanlarından sıkı dost olan 4 adam, bir doğa gezisi yapmak ve gündelik hayatlarında yaşadıkları stresten biraz olsun uzaklaşmak için İskandinav ormanlarında bir araya gelir.

Yol ilerledikçe, yıllar içinde değişen 4 arkadaşın aralarında artan bir gerilim oluşmuştur. Kestirme bir yol seçmeleri ile aslında hayatlarını kabusa çevirecek bir kabusa doğru yolculuk yapmaya başladıklarından haberleri yoktur. Binlerce yıldır ayak basılmamış ormanda yürümeye devam ettikleri sırada eski, korkutucu bir eve rastlarlar ve geceyi burda geçirmeye karar verirler. İçeride eski pagan ayinlerinden kalma nesneler ve kemik parçaları bulurlar. Bu bölge, dehşet verici ritüellerin yapıldığı ve iblis gibi bir varlığa ev sahipliği yapan bir mekândır. Bundan sonra 4 arkadaş için bir kurtuluş mücadelesi başlar.

Ritüel Kitabı Nasıl?

Adam Nevill “Ritüel” ile bana görekariyenin en başarılı kitabına imza atmış. İçeriğinde tarihi ve pagan unsurlarına sıkça rastlayacağınızı ve bu anlamda yeni bilgilerde edineceğinizi söylemeliyim.

Bir gerilim kitabından beklenen dozda gerilim olsa da,sonu beni hüsrana uğrattı diyebilirim.

Yazar okuruna gerilimi yüksek dozda hissettirmeyi başarsa da, bu denli değişik bir hikayenin daha belirgin bir sonu hak ettiğini düşünüyorum.

Bu olumsuzluğa rağmen okunmaya değer ve başarılı bir gerilim.

Tüm bu bilgiler ışığında Adam Nevill Ritüel (The Ritual) kitabıyla korku kategorisinde August Derleth ve Rusa ödülerini kazanmıştır.

Sizin Ritüel kitabı yorumlarınız neler?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin